NCAA Division III Hockey Update for Dec. 7

NCAA Ice Hockey Logo

Here is this the NCAA Division III hockey update for Nov. 21, as compiled by John Fineran:

NCAA DIVISION III MEN’S HOCKEY

ECAC EAST Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(5) Norwich 4-0-1 9 25-6 5-1-2 36-14
(6) Babson 4-0-0 8 10-3 8-1-0 24-12
New England College 4-2-0 8 16-17 6-2-0 28-18
Castleton 3-2-1 7 19-16 4-3-1 26-23
Southern Maine 3-2-0 6 14-14 4-3-0 22-24
Mass.-Boston 1-1-2 4 12-12 4-1-2 28-17
Skidmore 1-3-2 4 18-19 3-3-3 34-23
St. Anselm 1-3-2 4 17-19 2-3-2 22-19
U. New England 1-4-0 2 11-24 3-6-1 28-44
St. Michael’s 0-5-0 0 10-22 0-6-0 10-26

THIS WEEK
Wednesday, Dec. 4
St. Anselm 5, Assumption 0
Friday, Dec. 6
Skidmore at (5) Norwich, 7 p.m.
Castleton at St. Michael’s, 7 p.m.
Mass.-Boston at University of New England, 7 p.m.
(6) Babson at Southern Maine, 7 p.m.
St. Anselm at New England College, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 7
Castleton at (5) Norwich, 4 p.m.
Skidmore at St. Michael’s, 4 p.m.
(6) Babson at University of New England, 4 p.m.
Mass.-Boston at Southern Maine, 4 p.m.
Sunday, Dec. 8
Hobart at New England College, 2 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Amherst 4, St. Michael’s 0
New England College 5, Framingham State 1
Babson 4, Mass.-Dartmouth 2
Bowdoin 9, University of New England 3
Southern Maine 6, Salem State 5 (OT)
Friday, Nov. 29
Norwich 1, Middlebury 1 (OT) (Primelink Tournament/Plattsburgh, N.Y.)
Saturday, Nov. 30
University of New England 4, Southern New Hampshire 1 (PAL Stovepipe Tourney/Hooksett, N.H.)
Mass.-Boston 3, Johnson and Wales 1 (PAL Stovepipe Tourney/Hooksett, N.H.)
Skidmore 3, Fitchburg State 1 (Skidmore Invitational)
Babson 2, Amherst 0
Wis.-Superior 3, Norwich 0 (Primelink Tournament/Plattsburgh, N.Y.)
Tufts 4, Castleton 3 (Rutland Invitational)
Sunday, Dec. 1
Castleton 4, Brockport 3 (Rutland Herald Invitational)
Buffalo State 2, Skidmore 2 (OT) (Skidmore Invitational)
Mass.-Boston 5, University of New England 2 (PAL Stovepipe Tourney/Hooksett, N.H.)
Williams 3, Babson 2

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Bowdoin at Southern Maine, 7 p.m.
Friday, Dec. 13
Cortland at New England College, 7 p.m.
Wentworth at Mass.-Boston, 7 p.m.
Saturday, Dec. 14
Cortland at New England College, 4 p.m.
Plymouth State at Castleton, 7 p.m.

ECAC NORTHEAST Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
Salve Regina 4-1-0 8 22-11 6-3-0 35-28
Nichols 3-1-1 7 13-14 6-1-2 32-24
Johnson and Wales 3-2-0 6 20-12 6-3-0 29-17
Western New England 3-2-0 6 19-16 5-3-0 27-22
Suffolk 2-2-1 5 19-16 3-5-1 26-31
Wentworth 2-3-0 4 12-16 3-6-1 24-27
Becker 0-3-2 2 13-24 1-7-2 23-44
Curry 1-4-0 2 7-16 2-5-1 13-22

THIS WEEK
Wednesday, Dec. 4
Southern New Hampshire 5, Nichols 5 (OT)
Thursday, Dec. 5
Mass.-Dartmouth 2, Curry 2 (OT)
Friday, Dec. 6
Salve Regina at Neumann, 5:30 p.m.
Canton at Western New England, 7:40 p.m.
Saturday, Dec. 7
Canton at Becker, 4:40 p.m.
Southern New Hampshire at Western New England, 4:40 p.m.
Suffolk at Franklin Pierce, 7 p.m.
Salve Regina at Utica, 7 p.m.
Stonehill at Johnson and Wales, 7:10 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Western New England 3, Manhattanville 1
Southern New Hampshire 3, Suffolk 1
Becker 6, Tufts 4
Johnson and Wales 3, Assumption 1
Saturday, Nov. 30
Trinity 6, Salve Regina 3
Wentworth 2, Wesleyan 2 (OT)
Bowdoin 5, Suffolk 0 (Bowdoin/Colby Tournament)
Mass.-Boston 3, Johnson and Wales 1 (PAL Stovepipe Tourney/Hooksett, N.H.)
Assumption 6, Becker 0 (Worcester City Cup/Dudley, Mass.)
Nichols 4, Worcester State 1 (Worcester City Cup/Dudley, Mass.)
Sunday, Dec. 1
Trinity 4, Wentworth 3
Wesleyan 6, Salve Regina 2
Colby 6, Suffolk 3 (Bowdoin/Colby Tourney/Brunswick, Maine)
Johnson and Wales 1, Southern New Hampshire 0 (PAL Stovepipe Tourney/Hooksett, N.H.)
Nichols 5, Assumption 3 (Worcester City Cup/Dudley, Mass.)
Worcester State 3, Becker 2 (Worcester City Cup/Dudley, Mass.)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Wentworth at Stonehill, 7 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Franklin Pierce at Nichols, 8:10 p.m.
Friday, Dec. 13
Buffalo State at Johnson and Wales, 6:40 p.m.
Wentworth at Mass.-Boston, 7 p.m.
Saturday, Dec. 14
Buffalo State at Johnson and Wales, 2:40 p.m.

ECAC WEST Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(11) Utica 5-1-1 11 23-15 7-2-1 35-21
Elmira 4-2-0 8 22-17 6-5-0 36-35
Hobart 2-1-3 7 19-14 2-2-4 23-19
Manhattanville 3-3-0 6 18-19 6-4-0 35-25
Neumann 2-3-1 5 16-19 3-3-2 25-23
Nazareth 0-6-1 1 15-29 1-7-1 22-35

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Manhattanville 6, Connecticut College 0
Friday, Dec. 6
Salve Regina at Neumann, 5:30 p.m.
Saturday, Dec. 7
Morrisville at Neumann, 7 p.m.
Salve Regina at (11) Utica, 7 p.m.
Hobart at Wesleyan, 7 p.m.
Trinity at Manhattanville, 7:30 p.m.
Sunday, Dec. 8
Hobart at New England College, 2 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Western New England 3, Manhattanville 1
Friday, Nov. 29
Neumann 7, Cortland 2
Morrisville 3, Utica 2
Saturday, Nov. 30
Neumann 2, Cortland 2 (OT)
Utica 5, Connecticut College 1
Buffalo State 3, Elmira 0 (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)
Manhattanville 7, Brockport 3 (Rutland Herald Invitational/Rutland, Vt.)
U.S. Under-18 Team 4, Nazareth 0 (at Adrian, Mich.) (exhibition)
Sunday, Dec. 1
Adrian 2, Nazareth 1 (OT)
Manhattanville 3, Tufts 0 (Rutland Herald Invitational/Rutland, Vt.)
Elmira 4, Fitchburg State 3 (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Nazareth at Cortland, 7 p.m.
Saturday, Dec. 14
U.S. Under-18 Team at Utica, 7 p.m. (exhibition)
Sunday, Dec. 15
Nazareth vs. Geneseo at Rochester, N.Y. (Frontier Field), 12 p.m.

MASSACHUSETTS STATE COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
Framingham St. 4-1-1 9 22-18 5-3-1 34-33
Westfield St. 4-1-0 8 24-15 4-5-0 33-29
Salem St. 3-2-0 6 21-23 5-3-0 29-30
Fitchburg St. 2-3-0 4 22-22 4-7-0 35-44
Mass.-Dartmouth 2-3-0 4 16-15 2-6-2 27-38
Plymouth St. 2-3-0 4 19-18 3-5-0 29-34
Worcester St. 0-4-1 1 11-24 4-5-1 23-33

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Framingham State 6, Stonehill 4
Thursday, Dec. 5
Westfield State 6, Worcester State 2
Framingham State 4, Plymouth State 2
Salem State 5, Fitchburg State 3
Mass.-Dartmouth 2, Curry 2 (OT)
Saturday, Dec. 7
Worcester State at Salem State, 2 p.m.
Westfield State at Plymouth State, 2 p.m.
Fitchburg State at Mass.-Dartmouth, 4:30 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Southern Maine 6, Salem State 5 (OT)
New England College 5, Framingham State 1
Babson 4, Mass.-Dartmouth 2
Franklin Pierce 3, Westfield State 2
Saturday, Nov. 30
Skidmore 3, Fitchburg State 1 (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)
Mass.-Dartmouth 4, Colby 4 (OT) (Bowdoin/Colby Tourney)
Nichols 4, Worcester State 1 (Worcester City Cup)
Sunday, Dec. 1
Elmira 4, Fitchburg State 3 (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)
Worcester State 3, Becker 2 (Worcester City Cup)
Bowdoin 5, Mass.-Dartmouth 1 (Bowdoin/Colby Tourney)
Salem State 1, Connecticut College 1 (OT)

NEXT WEEK
Wednesday, Dec. 11
Westfield State at Stonehill, 7 p.m.
Framingham State at Assumption, 7:35 p.m.
Saturday, Dec. 14
Plymouth State at Castleton, 7 p.m.

MINNESOTA INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T SW Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(8) St. Thomas 3-0-1 1 11 11-3 6-1-1 20-11
Concordia, Minn. 3-1-0 0 9 12-8 6-2-0 25-14
Gustavus Adolphus 3-1-0 0 9 14-7 6-3-1 35-30
St. John’s 2-2-0 0 6 13-12 4-4-0 21-20
(15) Augsburg 1-0-1 1 5 5-4 7-0-1 35-15
St. Olaf 1-2-1 0 4 8-12 3-6-1 23-35
St. Mary’s 1-3-0 0 3 7-12 5-5-0 23-29
Bethel 0-3-1 0 1 8-13 0-8-2 21-35
Hamline 0-2-0 0 0 3-10 0-7-1 12-42

THIS WEEK
Friday, Dec. 6
(8) St. Thomas at Concordia, Minn., 8 p.m.
St. John’s at (15) Augsburg, 8:05 p.m.
Bethel, Minn. at Hamline, 8:05 p.m.
Gustavus Adolphus at St. Olaf, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 7
(8) St. Thomas at Concordia, Minn., 3 p.m.
(15) Augsburg at St. John’s, 8 p.m.
Hamline at Bethel, Minn., 8 p.m.
St. Olaf at Gustavus Adolphus, 8:05 p.m.

LAST WEEK
Friday, Nov. 29
Gustavus Adolphus 6, Lawrence 6 (OT) (NCHA/MIAC Showdown)
St. Olaf 4, Marian 3 (NCHA/MIAC Showdown)
St. Mary’s 2, Lake Forest 1
Bethel 5, Concordia, Wis. 5 (OT)
Saturday, Nov. 30
Concordia, Wis. 4, Bethel 2
St. Mary’s 2, Lake Forest 1
St. Olaf 5, Lawrence 1 (NCHA/MIAC Showdown)
Gustavus Adolphus 3, Marian 2 (NCHA/MIAC Showdown)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
St. Mary’s at Lawrence, 8 p.m.
Thursday, Dec. 12
Wis.-River Falls at St. John’s, 8 p.m.
Friday, Dec. 13
St. Scholastica at St. John’s, 8:15 p.m.
Saturday, Dec. 14
Concordia, Minn. at Northland, 8 p.m.
St. Thomas at St. Scholastica, 8 p.m.
Sunday, Dec. 15
Concordia, Minn. at Northland, 8 p.m.
Monday, Dec. 16
Wis.-River Falls at Hamline, 8:05 p.m.

NORTHERN COLLEGIATE HOCKEY ASSOCIATION Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(3) Adrian 6-0-0 12 31-5 9-0-0 45-9
(2) St. Norbert 6-0-0 12 27-8 9-1-0 47-18
(10) St. Scholastica 4-0-2 10 25-15 6-1-2 35-23
Lake Forest 4-2-0 8 26-21 5-4-0 31-25
Concordia, Wis. 2-2-2 6 19-23 3-4-3 31-41
Marian 3-3-0 6 16-12 4-7-0 31-28
Lawrence 2-4-0 4 17-23 2-5-1 24-34
Northland 1-5-0 2 14-38 1-8-0 21-62
Finlandia 0-6-0 0 9-23 0-8-0 10-40
Milwaukee School of Engineering 0-6-0 0 5-21 0-8-0 6-28

THIS WEEK
Friday, Dec. 6
(2) St. Norbert at Lawrence, 8 p.m.
(3) Adrian at Marian, 8 p.m.
Milwaukee School of Engineering at Northland, 8 p.m.
Lake Forest at (10) St. Scholastica, 8 p.m.
Saturday, Dec. 7
Milwaukee School of Engineering at Northland, 4 p.m.
(3) Adrian at Marian, 5 p.m.
Lake Forest at (10) St. Scholastica, 6 p.m.
Concordia, Wis. at Finlandia, 8 p.m.
Lawrence at (2) St. Norbert, 8 p.m.
Sunday, Dec. 8
Concordia, Wis. at Finlandia, 2:15 p.m.

LAST WEEK
Wednesday, Nov. 27
St. Norbert 8, Wis.-Eau Claire 2
Friday, Nov. 29
Bethel 5, Concordia, Wis. 5 (OT)
St. Mary’s 2, Lake Forest 1
Gustavus Adolphus 6, Lawrence 6 (OT) (NCHA/MIAC Showdown)
St. Olaf 4, Marian 3 (NCHA/MIAC Showdown)
Saturday, Nov. 30
Adrian 7, Fredonia 2
Concordia, Wis. 4, Bethel 2
St. Mary’s 2, Lake Forest 1
St. Scholastica 4, St. Norbert 2
St. Olaf 5, Lawrence 1 (NCHA/MIAC Showdown)
Gustavus Adolphus 3, Marian 2 (NCHA/MIAC Showdown)
Sunday, Dec. 1
Adrian 2, Nazareth 1 (OT)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
St. Mary’s at Lawrence, 8 p.m.
Friday, Dec. 13
Wis.-Superior at Finlandia, 7:15 p.m.
Lawrence at Wis.-Stevens Point, 8 p.m.
Wis.-Eau Claire at Milwaukee School of Engineering, 8:05 p.m.
St. Scholastica at St. John’s, 8:15 p.m.
Saturday, Dec. 14
Wis.-Superior at Finlandia, 4 p.m.
Wis.-Eau Claire at Lawrence, 8 p.m.
Concordia, Minn. at Northland, 8 p.m.
St. Thomas at St. Scholastica, 8 p.m.
Sunday, Dec. 15
Concordia, Minn. at Northland, 3 p.m.

NEW ENGLAND SMALL COLLEGE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(12) Amherst 4-0-0 8 15-5 5-1-0 19-7
Middlebury 3-0-1 7 18-10 3-1-2 20-14
(9) Williams 3-0-1 7 15-6 4-0-1 18-8
Trinity 3-1-0 6 14-10 5-2-0 24-18
Wesleyan 2-2-0 4 16-18 4-2-1 29-25
Bowdoin 1-2-1 3 9-12 4-2-1 28-16
Colby 1-2-1 3 7-13 3-2-2 22-22
Hamilton 1-3-0 2 13-17 2-3-0 16-17
Connecticut College 0-4-0 0 10-20 0-7-0 11-32
Tufts 0-4-0 0 11-17 1-6-0 19-29

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Manhattanville 6, Connecticut College 0
Thursday, Dec. 5
Stonehill 2, Trinity 0
Friday, Dec. 6
Middlebury at (12) Amherst, 7 p.m.
Connecticut College at Bowdoin, 7 p.m.
Tufts at Colby, 7 p.m.
(9) Williams at Hamilton, 7 p.m.
Saturday, Dec. 7
(9) Williams at (12) Amherst, 3 p.m.
Connecticut College at Colby, 3 p.m.
Middlebury at Hamilton, 3 p.m.
Tufts at Bowdoin, 4 p.m.
Hobart at Wesleyan, 7 p.m.
Trinity at Manhattanville, 7:30 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Amherst 4, St. Michael’s 0
Wesleyan 5, Stonehill 3
Becker 6, Tufts 4
Bowdoin 9, University of New England 3
Friday, Nov. 29
Norwich 1, Middlebury 1 (OT) (Primelink Tourney/Plattsburgh, N.Y.)
Saturday, Nov. 30
Bowdoin 5, Suffolk 0 (Bowdoin/Colby Tourney/Waterville, Maine)
Mass.-Dartmouth 4, Colby 4 (OT) (Bowdoin/Colby Tourney/Brunswick, Maine)
Babson 2, Amherst 0
Utica 5, Connecticut College 1
Trinity 6, Salve Regina 3
Wentworth 2, Wesleyan 2 (OT)
Plattsburgh 3, Middlebury 1 (Primelink Tourney/Plattsburgh, N.Y.)
Tufts 4, Castleton 3 (Rutland Herald Invitational/Rutland, Vt.)
Sunday, Dec. 1
Manhattanville 3, Tufts 0 (Rutland Herald Invitational/Rutland, Vt.)
Colby 6, Suffolk 3 (Bowdoin/Colby Tourney/Waterville, Maine)
Bowdoin 5, Mass.-Dartmouth 1 (Bowdoin/Colby Tourney/Brunswick, Maine)
Wesleyan 6, Salve Regina 2
Trinity 4, Wentworth 3
Williams 3, Babson 2
Salem State 1, Connecticut College 0 (OT)
Hamilton 3, Canton 0

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Bowdoin at Southern Maine, 7 p.m.

NORTHEAST-10 HOCKEY CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
Stonehill 3-0-0 6 20-6 5-4-0 40-27
Southern New Hampshire 2-1-0 4 11-10 7-3-1 41-33
Assumption 0-2-1 1 5-9 2-7-1 23-32
Franklin Pierce 0-2-1 1 7-18 1-5-1 15-31

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Framingham State 6, Stonehill 4
Wednesday, Dec. 4
Southern New Hampshire 5, Nichols 5 (OT)
St. Anselm 5, Assumption 0
Thursday, Dec. 5
Stonehill 2, Trinity 0
Saturday, Dec. 7
Southern New Hampshire at Western New England, 4:40 p.m.
Suffolk at Franklin Pierce, 7 p.m.
Stonehill at Johnson and Wales, 7:10 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Johnson and Wales 3, Assumption 1
Wesleyan 5, Stonehill 3
Southern New Hampshire 3, Suffolk 1
Franklin Pierce 3, Westfield State 2
Saturday, Nov. 30
Stonehill 10, Franklin Pierce 3
University of New England 4, Southern New Hampshire 1 (PAL Stovepipe)
Assumption 6, Becker 0 (Worcester City Cup)
Sunday, Dec. 1
Johnson and Wales 1, Southern New Hampshire 0 (PAL Stovepipe)
Nichols 5, Assumption 3 (Worcester City Cup)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Wentworth at Stonehill, 7 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Westfield State at Stonehill, 7 p.m.
Framingham State at Assumption, 7:35 p.m.
Franklin Pierce at Nichols, 8:10 p.m.
Friday, Dec. 13
Morrisville at Franklin Pierce, 5 p.m.
Saturday, Dec. 14
Morrisville at Franklin Pierce, 7:30 p.m.

STATE UNIVERSITY OF NEW YORK ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(1) Plattsburgh 6-0-1 13 29-8 8-0-1 36-10
(14) Geneseo 5-1-0 10 31-17 6-2-0 36-25
Buffalo State 3-2-2 8 25-24 4-2-3 30-26
Cortland 3-3-1 7 28-26 3-4-2 32-35
(13) Oswego 3-2-0 6 17-13 4-2-0 24-16
Fredonia 2-2-1 5 17-18 2-5-1 19-32
Morrisville 1-6-1 3 23-43 2-6-1 26-45
Brockport 1-3-0 2 9-18 2-7-1 27-43
Potsdam 0-5-0 0 10-22 2-6-0 24-32

THIS WEEK
Friday, Dec. 6
(14) Geneseo at Buffalo State, 7 p.m.
(1) Plattsburgh at Cortland, 7 p.m.
Brockport at Fredonia, 7 p.m.
Potsdam at (13) Oswego, 7 p.m.
Saturday, Dec. 7
Brockport at Buffalo State, 7 p.m.
Potsdam at Cortland, 7 p.m.
(14) Geneseo at Fredonia, 7 p.m.
(1) Plattsburgh at (13) Oswego, 7 p.m.
Morrisville at Neumann, 7 p.m.

LAST WEEK
Friday, Nov. 29
Neumann 7, Cortland 2
Morrisville 3, Utica 2
Plattsburgh 4, Wis.-Superior 1 (Primelink Tourney/Plattsburgh, N.Y.)
Saturday, Nov. 30
Neumann 2, Cortland 2 (OT)
Adrian 7, Fredonia 2
Plattsburgh 3, Middlebury 1 (Primelink Tourney/Plattsburgh, N.Y.)
Buffalo State 3, Elmira 0 (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)
Manhattanville 7, Brockport 3 (Rutland Herald Invitational/Rutland, Vt.)
Sunday, Dec. 1
Buffalo State 2, Skidmore 2 (OT) (Skidmore Invitational/Saratoga Springs, N.Y.)
Castleton 4, Brockport 3 (Rutland Herald Invitational)
U.S. Under-18 Team 5, Fredonia 0 (exhibition)

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Nazareth at Cortland, 7 p.m.
Friday, Dec. 13
Morrisville at Franklin Pierce, 5 p.m.
Buffalo State at Johnson and Wales, 6:40 p.m.
Cortland at New England College, 7 p.m.
Saturday, Dec. 14
Buffalo State at Johnson and Wales, 2:40 p.m.
Cortland at New England College, 4 p.m.
Morrisville at Franklin Pierce, 7:30 p.m.
Sunday, Dec. 15
Nazareth vs. Geneseo at Rochester, N.Y. (Frontier Field), 12 p.m.

WISCONSIN INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
Wis.-River Falls 1-0-0 2 5-4 5-1-1 23-16
(7) Wis.-Eau Claire 0-0-0 0 0-0 5-2-0 27-18
(4) Wis.-Stevens Point 0-0-0 0 0-0 8-0-0 50-11
Wis.-Superior 0-0-0 0 0-0 4-5-0 26-24
Wis.-Stout 0-1-0 0 4-5 2-7-0 25-29

THIS WEEK
Thursday, Dec. 5
Wis.-River Falls 5, Wis.-Stout 4 (OT)
Friday, Dec. 6
(4) Wis.-Stevens Point at (7) Wis.-Eau Claire, 8 p.m.
Wis.-Superior at Wis.-River Falls, 8:05 p.m.
Saturday, Dec. 7
Wis.-Stout at (4) Wis.-Stevens Point, 8 p.m.
(7) Wis.-Eau Claire at Wis.-Superior, 8:05 p.m.

LAST WEEK
Wednesday, Nov. 27
St. Norbert 8, Wis.-Eau Claire 2
Friday, Nov. 29
Plattsburgh 4, Wis.-Superior 1 (Primelink Tourney/Plattsburgh, N.Y.)
Saturday, Nov. 30
Wis.-Superior 3, Norwich 0 (Primelink Tourney/Plattsburg, N.Y.)

NEXT WEEK
Thursday, Dec. 12
Wis.-River Falls at St. John’s, 8 p.m.
Friday, Dec. 13
Wis.-Superior at Finlandia, 7:15 p.m.
Lawrence at Wis.-Stevens Point, 8 p.m.
Wis.-Eau Claire at Milwaukee School of Engineering, 8:05 p.m.
Saturday, Dec. 14
Wis.-Superior at Finlandia, 4 p.m.
Wis.-Eau Claire at Lawrence, 8 p.m.
Monday, Dec. 16
Wis.-River Falls at Hamline, 8:05 p.m.

INDEPENDENTS Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
SUNY Canton (Div. III) x-x-x x x-x 1-8-1 16-49

THIS WEEK
Friday, Dec. 6
SUNY Canton at Western New England, 7:40 p.m.
Saturday, Dec. 7
SUNY Canton at Becker, 4:40 p.m.

LAST WEEK
Sunday, Dec. 1
Hamilton 3, SUNY Canton 0

NEXT WEEK
No games until Jan. 4, 2014

NCAA DIVISION III WOMEN’S HOCKEY

ECAC EAST Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(3) Norwich 6-0-0 12 25-1 7-1-0 28-9
St. Anselm 5-0-0 10 14-7 8-1-0 30-16
Southern Maine 4-1-0 8 16-8 5-2-0 17-9
Holy Cross 3-2-0 6 10-9 6-4-0 25-16
(10) Manhattanville 3-1-0 6 16-10 4-3-1 22-19
Castleton 2-2-0 4 16-7 5-4-0 26-14
Salve Regina 2-3-0 4 10-15 5-3-1 21-23
Mass.-Boston 1-4-0 2 6-12 2-6-1 14-22
New England College 1-3-0 2 3-11 1-7-0 7-27
Nichols 1-3-0 2 4-6 1-5-0 6-20
Plymouth State 1-4-0 2 6-18 2-6-0 11-27
St. Michael’s 0-6-0 0 5-27 0-7-0 8-31

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Bowdoin 5, New England College 2
Connecticut College 2, Holy Cross 1 (OT)
Trinity 9, Nichols 1
Salve Regina 3, Wesleyan 2
Wednesday, Dec. 4
Amherst 3, (10) Manhattanville 0
Thursday, Dec. 5
University of New England 5, Plymouth State 1
Friday, Dec. 6
Castleton at New England College, 4 p.m.
Salve Regina at Colby, 4 p.m.
Potsdam at St. Michael’s, 4 p.m.
Southern Maine at Mass.-Boston, 4 p.m.
University of New England at Plymouth State, 6 p.m.
St. Anselm at Trinity, 7 p.m.
Nichols at (10) Manhattanville, 7:30 p.m.
Saturday, Dec. 7
Potsdam at St. Michael’s, 1 p.m.
(10) Manhattanville at Nichols, 3 p.m.
Castleton at Middlebury, 3 p.m.
Colby at Southern Maine, 3 p.m.
St. Anselm at Williams, 4 p.m.
Bowdoin at (3) Norwich, 7 p.m.
Mass.-Boston at Trinity, 7 p.m.
Sunday, Dec. 8
Salve Regina at Sacred Heart, 2 p.m.
Amherst at (3) Norwich, 4 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Colby 1, Southern Maine 0
Manhattanville 4, Neumann 3
Trinity 3, Salve Regina 3 (OT)
Bowdoin 2, Mass.-Boston 1
Saturday, Nov. 30
Bowdoin 2, Holy Cross 1
Salve Regina 3, Connecticut College 2 (OT)
Sunday, Dec. 1
Castleton 3, Williams 2 (OT)
Mass.-Boston 4, Colby 3
Holy Cross 3, Wesleyan 1

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Franklin Pierce at St. Anselm, 7 p.m.

ECAC WEST Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(1) Plattsburgh 5-0-0 10 35-0 9-0-1 46-1
Oswego 4-1-1 9 15-5 6-2-1 24-9
(4) Elmira 4-0-0 8 18-5 6-2-1 33-18
Utica 4-2-0 8 23-11 5-2-0 27-13
Potsdam 2-3-2 6 10-23 4-4-2 20-32
Chatham 2-2-0 4 8-11 2-4-2 12-20
Cortland 0-3-1 1 3-14 1-5-2 8-20
Neumann 0-4-0 0 1-17 1-7-0 10-30
Buffalo State 0-6-0 0 6-33 0-9-0 11-54

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Potsdam 4, Canton 1
Friday, Dec. 6
Canton at Oswego, 3 p.m.
Potsdam at St. Michael’s, 4 p.m.
Cortland at Neumann, 6 p.m.
Hamilton vs. Utica at Clinton, N.Y., 7 p.m.
Saturday, Dec. 7
Potsdam at St. Michael’s, 1 p.m.
Canton at Oswego, 3 p.m.
Cortland at Neumann, 3 p.m.
Franklin Pierce at Buffalo State, 4 p.m.
(4) Elmira at Chatham, 5 p.m.
Sunday, Dec. 8
Franklin Pierce at Buffalo State, 12 p.m.
(4) Elmira at Chatham, 4:30 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Hamilton 2, Oswego 1
Manhattanville 4, Neumann 3
Utica at SUNY Canton, ppd., storm
Saturday, Nov. 30
Plattsburgh 1, Amherst 1 (OT) (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Middlebury 5, Elmira 3 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Utica 5, Buffalo State 1
Sunday, Dec. 1
Elmira 3, Amherst 2 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Plattsburgh 2, Middlebury 0 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Utica 5, Buffalo State 1

NEXT WEEK
No games scheduled

MINNESOTA INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(5) Gustavus Adolphus 4-0-0 8 16-2 5-1-1 27-8
St. Thomas 4-0-0 8 15-6 4-1-0 18-15
Bethel 3-1-0 6 14-4 4-2-0 22-12
St. Catherine 2-1-1 5 9-11 3-3-1 12-20
St. Mary’s 2-2-0 4 12-9 2-4-0 15-19
St. Olaf 2-2-0 4 10-11 2-6-0 16-29
Augsburg 1-3-0 2 10-15 2-4-0 13-18
Concordia, Minn. 1-3-0 2 3-10 1-5-1 4-17
Hamline 0-3-1 1 4-14 2-5-1 14-33
St. Benedict 0-4-0 0 5-16 2-5-0 20-29

THIS WEEK
Friday, Dec. 6
Hamline at Bethel, 8 p.m.
St. Olaf at (5) Gustavus Adolphus, 8 p.m.
St. Mary’s at St. Catherine, 8 p.m.
Augsburg at St. Benedict, 8:30 p.m.
Concordia, Minn. at St. Thomas, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 7
Bethel, Minn. at Hamline, 3 p.m.
St. Catherine at St. Mary’s, 3 p.m.
Concordia, Minn. at St. Thomas, 3 p.m.
St. Benedict at Augsburg, 8 p.m.
(5) Gustavus Adolphus at St. Olaf, 8:30 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
St. Scholastica 2, St. Mary’s 1
Wis.-River Falls 7, St. Olaf 2
Friday, Nov. 29
Hamline 3, Marian 2
Saturday, Nov. 30
Hamline 4, Marian 1
St. Benedict 4, Stevenson 2
Sunday, Dec. 1
St. Benedict 8, Stevenson 4

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Wis.-Superior at Augsburg, 8 p.m.
Concordia, Minn. at Bethel, 8 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Gustavus Adolphus at Wis.-River Falls, 8:05 p.m.
Friday, Dec. 13
Wis.-River Falls at Gustavus Adolphus, 8 p.m.
Bethel at Wis.-Eau Claire, 8 p.m.
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 14
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 3 p.m.
Wis.-Eau Claire at Bethel, 4 p.m.

NORTHERN COLLEGIATE HOCKEY ASSOCIATION Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(8) St. Scholastica 5-0-1 11 41-13 7-0-2 49-16
Adrian 4-2-0 8 20-15 6-2-0 36-18
Lake Forest 3-3-2 8 32-27 3-3-2 32-27
Concordia, Wis. 3-2-0 6 16-17 4-3-0 19-20
St. Norbert 2-3-1 5 15-20 4-3-1 26-23
Marian 2-3-0 4 11-15 3-6-0 20-26
Finlandia 0-6-0 0 7-35 0-6-0 7-35

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Wis.-Stevens Point 3, Marian 1
Friday, Dec. 6
Lake Forest at Finlandia, 4 p.m.
Adrian at (8) St. Scholastica, 5 p.m.
St. Norbert at Concordia, Wis., 8 p.m.
Saturday, Dec. 7
Lake Forest at Finlandia, 12 p.m.
Adrian at (8) St. Scholastica, 2 p.m.
St. Norbert at Concordia, Wis., 5 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
St. Scholastica 2, St. Mary’s 1
Thursday, Nov. 28
Guelph, Ont. 5, St. Norbert 0 (exhibition)
Friday, Nov. 29
Western Ontario 2, St. Norbert 1 (exhibition)
Hamline 3, Marian 2
Saturday, Nov. 30
Hamline 4, Marian 1
Sunday, Dec. 1
Windsor, Ont. 8, St. Norbert 3 (exhibition)

NEXT WEEK
Friday, Dec. 13
Wis.-Superior at Marian, 8 p.m.
Saturday, Dec. 14
Wis.-Superior at Marian, 5 p.m.

NEW ENGLAND SMALL COLLEGE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(2) Middlebury 4-0-0 8 16-3 5-1-0 21-8
(9) Amherst 3-0-1 7 10-5 4-1-2 16-9
Colby 2-2-0 4 8-11 3-3-0 12-15
Connecticut College 1-1-2 4 8-6 2-2-2 12-10
Trinity 1-2-1 3 5-12 2-2-2 17-16
Wesleyan 1-2-1 3 8-12 1-4-2 12-19
Williams 1-1-0 2 9-6 2-4-0 18-20
Hamilton 0-3-1 1 6-13 2-3-1 13-16
Bowdoin 0-2-0 0 5-7 3-2-0 14-11

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Bowdoin 5, New England College 2
Connecticut College 2, Holy Cross 1 (OT)
Trinity 9, Nichols 1
Salve Regina 3, Wesleyan 2
Wednesday, Dec. 4
(9) Amherst 3, Manhattanville 0
Friday, Dec. 6
Salve Regina at Colby, 4 p.m.
Stevenson at Connecticut College, 7 p.m.
Williams at Sacred Heart, 7 p.m.
St. Anselm at Trinity, 7 p.m.
Hamilton vs. Utica at Clinton, N.Y., 7 p.m.
Saturday, Dec. 7
Stevenson at Connecticut College, 3 p.m.
Castleton at (2) Middlebury, 3 p.m.
Colby at Southern Maine, 3 p.m.
St. Anselm at Williams, 4 p.m.
Bowdoin at Norwich, 7 p.m.
Mass.-Boston at Trinity, 7 p.m.
Sunday, Dec. 8
(9) Amherst at Norwich, 4 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Colby 1, Southern Maine 0
Hamilton 2, Oswego 1
Trinity 3, Salve Regina 3 (OT)
Bowdoin 2, Mass.-Boston 1
Sacred Heart 1, Wesleyan 1 (OT)
Saturday, Nov. 30
Middlebury 5, Elmira 3 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Plattsburgh 1, Amherst 1 (OT) (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Bowdoin 2, Holy Cross 1
Salve Regina 3, Connecticut College 2 (OT)
Williams 4, University of New England 2
Sunday, Dec. 1
Elmira 3, Amherst 2 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Plattsburgh 2, Middlebury 0 (Cardinal-Panther Classic/Middlebury, Vt.)
Holy Cross 3, Wesleyan 1
Mass.-Boston 4, Colby 3
Castleton 3, Williams 2 (OT)

NEXT WEEK
No games scheduled

WISCONSIN INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(7) Wis.-Stevens Point 3-1-0 6 10-9 7-1-1 23-13
(6) WIs.-Superior 2-1-1 5 9-5 5-1-2 29-11
Wis.-River Falls 2-2-0 4 13-7 5-3-0 37-20
Wis.-Eau Claire 0-3-1 1 2-13 1-5-2 8-21

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
(7) Wis.-Stevens Point 3, Marian 1
Friday, Dec. 6
Wis.-Eau Claire at (7) Wis.-Stevens Point, 8 p.m.
Wis.-River Falls at (6) Wis.-Superior, 8 p.m.
Saturday, Dec. 7
(7) Wis.-Stevens Point at Wis.-Eau Claire, 8 p.m.
(6) Wis.-Superior at Wis.-River Falls, 8:05 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Wis.-River Falls 7, St. Olaf 2

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Wis.-Superior at Augsburg, 8 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Gustavus Adolphus at Wis.-River Falls, 8:05 p.m.
Friday, Dec. 13
Bethel at Wis.-Eau Claire, 8 p.m.
Wis.-River Falls at Gustavus Adolphus, 8 p.m.
Wis.-Superior at Marian, 8 p.m.
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 14
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 3 p.m.
Wis.-Eau Claire at Bethel, 4 p.m.
Wis.-Superior at Marian, 5 p.m.

INDEPENDENTS Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
Franklin Pierce (Div. II) x-x-x x x-x 5-1-0 21-9
SUNY Canton (Div. III) x-x-x x x-x 4-3-2 21-19
Stevenson (Div. III) x-x-x x x-x 3-5-1 25-29 Univ. New England (Div. III) x-x-x x x-x 4-4-3 24-26

THIS WEEK
Tuesday, Dec. 3
Potsdam 4, SUNY Canton 1
Thursday, Dec. 5
University of New England 5, Plymouth State 1
Friday, Dec. 6
SUNY Canton at Oswego, 3 p.m.
University of New England at Plymouth State, 6 p.m.
Stevenson at Connecticut College, 7 p.m.
Saturday, Dec. 7
Stevenson at Connecticut College, 3 p.m.
SUNY Canton at Oswego, 3 p.m.
Franklin Pierce at Buffalo State, 4 p.m.
Sunday, Dec. 8
Franklin Pierce at Buffalo State, 12 p.m.

LAST WEEK
Tuesday, Nov. 26
Sacred Heart 1, Wesleyan 1 (OT)
Utica at SUNY Canton, ppd. storm
Saturday, Nov. 30
Williams 4, University of New England 2
St. Benedict 4, Stevenson 2
Sunday, Dec. 1
Stevenson 4, St. Benedict 0

NEXT WEEK
Tuesday, Dec. 10
Franklin Pierce at St. Anselm, 7 p.m.
Wis.-Superior at Augsburg, 8 p.m.
Concordia, Minn. at Bethel, 8 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Gustavus Adolphus at Wis.-River Falls, 8:05 p.m.
Friday, Dec. 13
Canton at Franklin Pierce, 8 p.m.
Wis.-River Falls at Gustavus Adolphus, 8 p.m.
Wis.-Superior at Marian, 8 p.m.
Bethel at Wis.-Eau Claire, 8 p.m.
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 14
Canton at Franklin Pierce, 1:30 p.m.
Wis.-Stevens Point at St. Thomas, 3 p.m.
Wis.-Eau Claire at Bethel, 4 p.m.
Wis.-Superior at Marian, 5 p.m.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s