NCAA Division I Men’s Hockey Standings, Conference Tournament Update for March 14

NCAA Ice Hockey Logo

NCAA MEN’S DIVISION I HOCKEY CONFERENCES REGULAR SEASON
Numbers in parentheses are USCHO.com and USA Today/USA Hockey Magazine rankings for week of March 10. Results are through March 13. Standings are final for all conferences, except the Big Ten:

BIG TEN HOCKEY CONFERENCE Conf. All
W-L-T SW Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(1/1) Minnesota 13-2-3 0 42 54-29 24-4-6 120-64
(5/5) Wisconsin 12-5-1 0 37 55-38 21-9-2 103-77
(13/13) Michigan 9-7-2 1 30 60-54 17-11-4 98-82
(24/nr) Ohio State 5-8-5 4 24 47-49 15-12-5 103-87
Michigan State 4-8-6 4 22 34-47 10-16-7 70-83
Penn State 2-15-1 0 7 36-69 6-24-2 71-120

THIS WEEK
Friday, March 14
Minnesota at Michigan, 6:30 p.m. (ESPNews)
Ohio State at Penn State, 7 p.m.
Wisconsin at Michigan State, 7 p.m.
Saturday, March 15
Ohio State at Penn State, 3 p.m.
Wisconsin at Michigan State, 3 p.m. (FOX Sports Detroit Plus/FOX Sports Wisconsin)
Minnesota at Michigan, 7 p.m. (Big Ten Network)

NATIONAL COLLEGIATE HOCKEY CONFERENCE Conf. All
W-L-T SW Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(4/4) St. Cloud State 15-6-3 0 48 87-64 21-8-5 125-91
(10/9) North Dakota 15-9-0 0 45 76-63 20-11-3 104-86
(26/nr) Nebraska-Omaha 13-9-2 1 42 82-69 16-16-2 112-110
(20/nr) Minnesota-Duluth 11-11-2 2 37 69-70 16-14-4 99-97
(22t/nr) Western Michigan 11-11-2 2 37 66-69 17-14-5 93-92
(25/nr) Denver 10-11-3 2 35 60-58 16-14-6 92-81
Colorado College 6-13-5 1 24 52-75 6-22-6 66-111
Miami, Ohio 6-17-1 1 20 56-80 12-19-3 96-104
WESTERN COLLEGIATE HOCKEY ASSOCIATION Conf. All
W-L-T Pts GF-GA W-L-T GF-GA
(6t/6) Ferris State 20-6-2 42 92-62 25-9-3 119-82
(18/18) Minnesota State 20-7-1 41 95-58 22-13-1 113-86
(28/nr) Alaska 14-12-2 30 97-77 17-13-4 118-94
Bowling Green 13-11-4 30 89-73 16-14-6 112-97
Michigan Tech 12-11-5 29 78-78 14-17-7 96-101
Alaska-Anchorage 12-12-4 28 74-77 16-14-4 92-94
Northern Michigan 13-14-1 27 77-75 15-19-2 96-100
Bemidji State 10-14-4 24 72-76 10-19-7 90-107
Lake Superior 12-16-0 24 70-84 16-19-1 94-114
Alabama-Huntsville 2-25-1 5 30-114 2-35-1 41-166

NCAA MEN’S DIVISION I HOCKEY CONFERENCE TOURNAMENTS
Numbers in italics before school are USCHO.com and USA Today/USA Hockey Magazine rankings for week of March 10; next number is the school’s seeding in league playoffs. Results are through March 13:

HOCKEY EAST ASSOCIATION
OPENING ROUND / Single elimination / Campus sites
Friday, March 7
(7) Vermont 2, (10) Massachusetts 1
Saturday, March 8
(8) Notre Dame 3, (9) Boston University 2
(6) Maine 2, (11) Merrimack 0
QUARTERFINALS / Best-of-3 series / Campus sites
Friday, March 14
(11/11) (8) Notre Dame (21-12-2) at (2/2) (1) Boston College (25-5-4), 7 p.m.
(19/nr) (6) Maine (16-13-4) at (9/10) (3) Providence (19-9-6), 7 p.m.
(14/14) (5) Northeastern (18-12-4) at (21/nr) (4) New Hampshire (19-16-1), 7 p.m.
(15/15) (7) Vermont (19-12-3) at (8/8) (2) Mass.-Lowell (21-9-4), 7 p.m.
Saturday, March 15
(11/11) (8) Notre Dame at (2/2) (1) Boston College, 4 p.m. (NESN)
(15/15) (7) Vermont at (8/8) (2) Mass.-Lowell, 7 p.m.
(19/nr) (6) Maine at (9/10) (3) Providence, 7 p.m.
(14/14) (5) Northeastern at (21/nr) (4) New Hampshire, 7 p.m.
Sunday, March 16
(11/11) (8) Notre Dame at (2/2) (1) Boston College, TBD, if necessary
(15/15) (7) Vermont at (8/8) (2) Mass.-Lowell, TBD, if necessary
(19/nr) (6) Maine at (9/10) (3) Providence, TBD, if necessary
(14/14) (5) Northeastern at (21/nr) (4) New Hampshire, TBD, if necessary
CHAMPIONSHIP ROUNDS / Boston, Mass. / TD Garden
Semifinals / Friday, March 21
To be determined, 5 and 8 p.m.
Championship / Saturday, March 22
Semifinal winners, 7 p.m.

BIG TEN CONFERENCE
St. Paul, Minn. / Xcel Energy Center
OPENING ROUND / Thursday, March 20
(5) seed vs. (4) seed, 3 or 8 p.m. (Big Ten Network)
(6) Penn State vs. (3) seed, 3 or 8 p.m. (Big Ten Network)
SEMIFINALS / Friday, March 21
(5)/(4) winner vs. (1) seed, 3 or 8 p.m. (Big Ten Network)
(6)/(3) winner vs. (2) seed, 3 or 8 p.m. (Big Ten Network)
CHAMPIONSHIP / Saturday, March 22
Friday’s semifinal winners, 8 p.m. (Big Ten Network)

EASTERN COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE
FIRST ROUND / Best-of-3 series / Campus sites
Friday, March 7
(12) Princeton 3, (5) Clarkson 2 (OT)
(6) Yale 4, (11) Harvard 0
(7) Rensselaer 4, (10) Dartmouth 1
(8) St. Lawrence 3, (9) Brown 2 (2OT)
Saturday, March 8
(5) Clarkson 4, (12) Princeton 0
(6) Yale 2, (11) Harvard 1 (Yale wins best-of-3 series, 2-0)
(10) Dartmouth 3, (7) Rensselaer 2
(8) St. Lawrence 3, (9) Brown 2 (St. Lawrence wins best-of-3 series, 2-0)
Sunday, March 9
(5) Clarkson 3, (12) Princeton 2 (Clarkson wins best-of-3 series, 2-1)
(10) Dartmouth 5, (7) Rensselaer 4 (Dartmouth wins best-of-3 series, 2-1)
QUARTERFINALS / Best-of-3 series / Campus sites
Friday, March 14
(10) Dartmouth (10-18-4) at (3/3) (1) Union (24-6-4), 7 p.m.
(8) St. Lawrence (15-17-4) at (17/17) (2) Colgate (17-12-5), 7 p.m.
(16/16) (6) Yale (17-9-5) at (6t/7) (3) Quinnipiac (22-8-6), 7 p.m.
(22t/nr) (5) Clarkson (20-15-4) at (12/12) (4) Cornell (15-8-5), 7 p.m.
Saturday, March 15
(10) Dartmouth at (3/3) (1) Union, 7 p.m.
(8) St. Lawrence at (17/17) (2) Colgate, 7 p.m.
(16/16) (6) Yale at (6t/7) (3) Quinnipiac, 7 p.m.
(22t/nr) (5) Clarkson at (12/12) (4) Cornell, 7 p.m.
Sunday, March 16
(10) Dartmouth at (3/3) (1) Union, TBD, if necessary
(8) St. Lawrence at (17/17) (2) Colgate, TBD, if necessary
(16/16) (6) Yale at (6t/7) (3) Quinnipiac, TBD, if necessary
(22t/nr) (5) Clarkson at (12/12) (4) Cornell, TBD, if necessary
CHAMPIONSHIP ROUNDS / Lake Placid, N.Y. / 1980 Olympics Rink-Herb Brooks Arena
Semifinals / Friday, March 21
To be determined, 4 and 7:30 p.m.
Championship / Saturday, March 22
Semifinal winners, 7:30 p.m.

NATIONAL COLLEGIATE HOCKEY CONFERENCE
QUARTERFINALS / Best-of-3 series / Campus sites
Thursday, March 13
(25/nr) (6) Denver (16-14-6) at (26/nr) (3) Nebraska-Omaha (16-16-2), 8:37 p.m.
Friday, March 14
(22t/nr) (5) Western Michigan (17-14-5) at (20/nr) (4) Minnesota-Duluth (16-14-4), 8:07 p.m.
(8) Miami, Ohio (12-19-3) at (4/4) (1) St. Cloud State (21-8-5), 8:37 p.m.
(7) Colorado College (6-22-6) at (10/9) (2) North Dakota (20-11-3), 8:37 p.m.
(25/nr) (6) Denver at (26/nr) (3) Nebraska-Omaha, 8:37 p.m.
Saturday, March 15
(8) Miami, Ohio at (4/4) (1) St. Cloud State, 8:07 p.m.
(7) Colorado College at (10/9) (2) North Dakota, 8:07 p.m.
(25/nr) (6) Denver at (26/nr) (3) Nebraska-Omaha, 8:07 p.m., if necessary
(22t/nr) (5) Western Michigan at (20/nr) (4) Minnesota-Duluth, 8:07 p.m.
Sunday, March 16
(8) Miami, Ohio at (4/4) (1) St. Cloud State, 8:07 p.m., if necessary
(7) Colorado College at (10/9) (2) North Dakota, 8:07 p.m., if necessary
(25/nr) (6) Denver at (26/nr) (3) Nebraska-Omaha, 8:07 p.m., if necessary
(22t/nr) (5) Western Michigan at (20/nr) (4) Minnesota-Duluth, 8:07 p.m., if necessary
CHAMPIONSHIP ROUNDS / Minneapolis, Minn. / Target Center
Winners re-seeded after quarterfinals
Semifinals / Friday, March 21
To be determined, 5:08 and 8:38 p.m.
Finals / Saturday, March 22
Consolation (semifinal losers), 4:38 p.m.
Championship (semifinal winners), 8:38 p.m.

WESTERN COLLEGIATE HOCKEY ASSOCIATION
OPENING ROUND / Best-of-3 series / Campus sites
Thursday, March 13
(6) Alaska-Anchorage (16-14-4) at (28/nr) (3) Alaska (17-13-4), 11:07 p.m.
Friday, March 14
(8) Bemidji State (10-19-7) at (6t/6) (1) Ferris State (25-9-3), 7:07 p.m.
(5) Michigan Tech (14-17-7) at (4) Bowling Green (16-14-6), 7:07 p.m.
(7) Northern Michigan (15-19-2) at (18/18) (2) Minnesota State (22-13-1), 8:07 p.m.
(6) Alaska-Anchorage at (28/nr) (3) Alaska, 11:07 p.m.
Saturday, March 15
(8) Bemidji State at (6t/6) (1) Ferris State, 7:07 p.m.
(5) Michigan Tech at (4) Bowling Green, 7:07 p.m.
(7) Northern Michigan at (18/18) (2) Minnesota State, 8:07 p.m.
(6) Alaska-Anchorage at (28/nr) (3) Alaska, 11:07 p.m., if necessary
Sunday, March 16
(8) Bemidji State at (6t/6) (1) Ferris State, 5:07 p.m., if necessary
(5) Michigan Tech at (4) Bowling Green, 7:07 p.m., if necessary
(7) Northern Michigan at (18/18) (2) Minnesota State, 8:07 p.m., if necessary
CHAMPIONSHIP ROUNDS / Grand Rapids, Mich. / Van Andel Arena
Semifinals / Friday, March 21
To be determined, 2:07 and 7:07 p.m.
Championship / Saturday, March 22
Semifinal winners, 7:07 p.m.

ATLANTIC HOCKEY ASSOCIATION
OPENING ROUND / Best-of-3 series / Campus sites
Friday, March 7
(5) Robert Morris 8, (12) Army 4
(6) Niagara 1, (11) American International 0 (2OT)
(7) Canisius 3, (10) Sacred Heart 0
(9) RIT 3, (8) Holy Cross 2 (OT)
Saturday, March 8
(12) Army 4, (5) Robert Morris 2
(6) Niagara 4, (11) American International 2 (Niagara wins best-of-3 series, 2-0)
(7) Canisius 5, (10) Sacred Heart 0 (Canisius wins best-of-3 series, 2-0)
(8) Holy Cross 5, (9) RIT 1
Sunday, March 9
(8) Holy Cross 3, (9) RIT 2 (OT) (Holy Cross wins best-of-3 series, 2-1)
(5) Robert Morris 3, (12) Army 1 (Robert Morris wins best-of-3 series, 2-1)
QUARTERFINALS / Best-of-3 series / Campus sites
Friday, March 14
(8) Holy Cross (14-20-3) at (1) Mercyhurst (19-12-7), 7:05 p.m.
(7) Canisius (14-19-3) at (2) Bentley (18-12-4), 7:05 p.m.
(5) Robert Morris (15-17-5) at (4) Connecticut (18-12-4), 7:05 p.m.
(6) Niagara (13-18-5) at (27/nr) (3) Air Force (20-12-4), 9:05 p.m.
Saturday, March 15
(8) Holy Cross at (1) Mercyhurst, 7:05 p.m.
(7) Canisius at (2) Bentley, 7:05 p.m.
(5) Robert Morris at (4) Connecticut, 7:05 p.m.
(6) Niagara at (27/nr) (3) Air Force, 9:05 p.m.
Sunday, March 16
(8) Holy Cross at (1) Mercyhurst, 7:05 p.m., if necessary
(7) Canisius at (2) Bentley, 7:05 p.m., if necessary
(5) Robert Morris at (4) Connecticut, 7:05 p.m., if necessary
(6) Niagara at (27/nr) (3) Air Force, 9:05 p.m., if necessary
CHAMPIONSHIP ROUNDS / Rochester, N.Y. / Blue Cross Arena
Teams re-seeded after quarterfinals
Semifinals / Friday, March 21
To be determined, 4:05 and 7:35 p.m.
Championship / Saturday, March 22
Semifinal winners, 7:05 p.m.

NCAA MEN’S DIVISION I HOCKEY CHAMPIONSHIP
Selection Show: Sunday, March 23, 12 p.m. (ESPNU)
MIDWEST REGIONAL / Cincinnati, Ohio / U.S. Bank Arena
First Round / Friday, March 28
Games at 4:30 and 8 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
Championship / Saturday, March 29
First-round winners, 6:30 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
EAST REGIONAL / Bridgeport, Conn. / Webster Bank Arena
First Round / Friday, March 28
Games at 2 and 5:30 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
Championship / Saturday, March 29
First-round winners, 3 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
WEST REGIONAL / St. Paul, Minn. / Xcel Energy Center
First Round / Saturday, March 29
Games at 5:30 and 9 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
Championship / Sunday, March 30
First-round winners, 7:30 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
NORTHEAST REGIONAL / Worcester, Mass. / DCU Center
First Round / Saturday, March 29
Games at 4 and 7:30 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
Championship / Sunday, March 30
First-round winners, 5 p.m. (ESPN/ESPN2/ESPNU)
FROZEN FOUR / Philadelphia, Pa. / Wells Fargo Center
Semifinals / Thursday, April 10
Games at 5 and 8:30 p.m.
Midwest Regional champion vs. East Regional champion (ESPN)
West Regional champion vs. Northeast Regional champion (ESPN)
Championship / Saturday, April 12
Semifinal winners, 7:30 p.m. (ESPN)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s